19 października 2018, Paweł Maziarz

AMD podważa wiarygodność testów Core i9-9900K i publikuje swoje zasady testowania

Kategoria: Komputery Podzespoły Procesory, Tematyka: intel AMD Procesory Intel Core i9, Producenci: intel AMD

Producent zarzuca niejasne ustawienia platform, ale równocześnie ujawnia swoją procedurę testową. Kto ma racje w tym sporze?

Temat zafałszowanych wyników wydajności Core i9-9900K wywołał ożywioną dyskusję w branżowych mediach, czego efektem było przygotowanie poprawionej procedury testowej i opublikowanie nowego raportu z porównania procesorów. Firma AMD nadal jednak ma uwagi co do procedury testowej Principled Technologies.

Producent opublikował raport z uwagami co do pierwszej i drugiej procedury testowej.

AMD procedura testowa Principled Technologies - uwagi

Jakie„czerwoni” mają uwagi co do drugiej wersji procedury? Chodzi m.in. o niejasne ustawienia dotyczące poprawy wydajności na płycie Z390, podejrzane ustawienia pamięci operacyjnej oraz niesprecyzowane ustawienia poziomów energetycznych na płycie Z370.

Procedura testowa AMD

AMD przy okazji opublikowało swoje zasady podczas testowania sprzętu. Producent deklaruje m.in. stosowanie najnowszego systemu operacyjnego i sterowników, wykorzystanie referencyjnych chłodzeń (a w przypadku ich braku to tych samych niereferencyjnych), a także dostosowanie pamięci operacyjnej do nominalnej częstotliwości kontrolera pamięci. Dobrą praktyką jest również przeprowadzenie 5 powtórzeń testu i uśrednienie wyniku, a także dostosowanie pozostałych elementów platformy testowej do segmentu procesora.

Kto ma racje w tym sporze? Oczywiście warto wysłuchać obydwóch stron, ale największą pewność da przejrzenie kilku niezależnych testów w branżowych mediach. Odsyłamy Was zatem do naszego premierowego testu Core i9-9900K, gdzie poruszyliśmy temat nie tylko wydajności, ale również opłacalności nowego układu „niebieskich”.

Źródło: AMD

Komentarze

 • albi37, #

  AMD ma racje w tym przypadku i nic tego nie zmieni.

 • Eternal1, #

  Tak sobie rzucać słowa bez pokrycia to każdy bot potrafi.
  Więc?

 • kitamo, #

  nie no w ogole nie było, a sleep bug to pewnie u intela.
  Jeszcze przypomnijmy sobie procedure testową AMD która to zakładała konieczne wyłączenie hpet.

 • Eternal1, #

  @kitamo
  1. SleepBug - błąd powodował podnoszenie zegara po przebudzeniu (Win10), podobny błąd występował kiedyś w przypadku GPU w MSI Afterburner - do czasu jego aktualizacji.

  2. AMD zalecało wyłącznie HPET?

  Official AMD Ryzen Master Overclocking User’s Guide

  "Enabling HPET
  Most of the AMD Ryzen Master application functionality is available only when the system timer
  is set to High Precision Event Timer (HPET).
  It is highly recommended that HPET is enabled before using the application."

  https://www.amd.com...ng-Users-Guide.pdf

 • kitamo, #


  "błąd powodował podnoszenie zegara" , nie zegara, tylko błędny odczyt zegara czasu rzeczywistego. - wydajność była ta sama ale czas w systemie operacyjnym upływał 10-15% wolniej co powodowało że benchmarki zwracały błędne wyniki o 10-15% lepsze.

  Wlasnie miedzy innymi było to związane z hpet.
  Nie patrz teraz do poradnika który jest dostępny dla userów, tylko mówie o instrukcjach testowania wraz z 9 grami.
  WIedzieli o tym bugu już wtedy.


  "The evening before launch, AMD sent us a list of games that it says should perform well with Ryzen, including Sniper Elite 4, Battlefield 1, Star Wars: Battlefront, and Overwatch, among others. Many of the titles tend to be heavily threaded, which would lend itself well to Ryzen's high core count. We plan on revisiting some of those. Further, AMD suggests adjusting several different parameters for games that suffer from low performance. It recommends using Windows' High Performance power profile (which also helps Intel CPUs). It also says to DISABLE the HPET (High Precision Event Timer), either in your BIOS or operating system, to gain a 5-8% advantage. Our results already reflect HPET disabled, though. Interestingly, AMD's Ryzen Master software requires HPET to “provide accurate measurements,” so you may find yourself toggling back and forth for the best experience."

  I to wlasnie o te 5-8% chodziło.

 • raffal81, #

  Im nie przemówisz, zaślepieni w AMD, AMD jest boskie INTEL FE, ale jedna i druga strona ma nieczyste zagrywki. Tutaj na BM pamięta się tylko te ze strony niebieskich ;]]]]]]

 • raffal81, #

  Nie rzucam słów na wiatr kolego, ale jeżeli mam dla Ciebie jeszcze przytaczać i wyszukiwać dowodów w necie to wybacz, taki znawca jak Ty przecież powinien o tym doskonale wiedzieć ;) chyba że kochasz tylko AMD ;]]]

 • franiux, #

  Tak bezczelnego kłamstwa jak intel to nikt nie zrobił. Nie licząc naszego pinokia pana MM.

 • DrMjut, #

  Tyle co "Rudy" nakłamał to Intel to pikuś

 • yamata, #

  Przykłady?

 • zwolay, #

  coś tam usłyszał w TVP i bezwiednie powtarza

 • albi37, #

  Problem jest taki, że Intel za pierwszym razem poleciał ostro na bezczela i co by teraz nie zrobił to niesmak pozostał, a zawsze można znaleźć jakieś ustawienie gdzie AMD traci...

 • DragonRed, #

  Cóż Intel musi się jeszcze rozkoszować zwycięstwem jakie odnosi chociaż na rynku CPU z architekturą x86.Niestety 2019 roku dla konsumenta będzie najlepszym w historii bo pewnie w końcu nawet 16wątkowe CPU starej generacji będzie można wyrwać za 600złotych.
  Wiele zależy od oprogramowania i właśnie gier oraz ich wspierania większej ilości wątków w CPU niż 8.

 • marcinDJ, #

  Wiecej niz 8? Zdajesz sobie sprawę że większość gier nadal jest pisana na 4 rdzenie (bo to wystarcza) a nowsze najczęsciej na 6 rdzeniach pracują tak samo dobrze jak na 8 czy 16?
  to znaczy że nie licząc wyjątków (na palcach jednej ręki liczac) gry nie są jeszcze pisane na 8 rdzeni. Do 16 to bardzo daleka droga. Ale by to zrozumieć, musiałbyś wiedzieć w jaki sposób programuje się równolegle - na wiele wątków.
  Ano m.in. w taki, że wszystkie pisane i rozdzielone wątki muszą się ze sobą nawzajem komunikować. Im więcej rdzeni, tym geometrycznie trudniej napisać program, nie wspominająć o czasie, ktory dla developerów jest bardzo ważny.

  Możesz w 5 minut napisać program obsługujący 32 wątki nawet. Tylko żę będzie on działął wolniej, niż gdyby byłzrobiony na 1 wątek... By to zrobić optymalnie - potrzeba całą masę pracy

 • kitamo, #

  A nie lepiej zrobic procedurę która zapewnia najlepsze wyniki na każdej platformie?
  Moze niech jeszcze AMD zażyczy sobie obniżenia zegarów, a intel stosowania niesupportowanych pamięci przez AMD.

 • r_e_s_e_t, #

  Albo najlepiej darować sobie takie wygłupy i testy zostawić komuś niezależnemu.

 • G-36_Rebel, #

  Ból tyłka fanatyków intela jest wielki... widzę go wszędzie na około. Tak się składa że to też wielcy fanatycy nvidii uwielbiają przepłacać. Chocby CPU intela był 3x droższy od odpowiednika AMD to tylko intelik... Zawsze chciałem kupować sprzęt który ma najlepszy stosunek ceny do jakości więc mnie to nie grzeje. Niestety mamy wysyp ludzi którzy własną wartość oceniają tylko w kontekście tego co posiadając. Towar wiec musi nosić znamiona wydatkowości, musi być premium.

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap