10 kwietnia 2018, Paweł Maziarz

AMD już pracuje nad procesorami Zen 5

Kategoria: Komputery Podzespoły Procesory, Tematyka: Procesory AMD AMD, Producenci: AMD

Wygląda więc na to, że AMD uznało mikroarchitekturę Zen za udany projekt i planuje ją rozwijać dłużej niż pierwotnie zapowiadano.

Rok temu zadebiutowały pierwsze procesory AMD na bazie mikroarchitektury Zen, które przełamały status quo i pozwoliły nawiązać walkę Intelem. Wygląda na to, że producent nie ma zamiaru odpuszczać i już pracuje nad kolejnymi generacjami architektur – słyszeliśmy o układach Zen 2 i Zen 3, ale podobno już trwają prace nad modelami Zen 5.

Ostatnio firma AMD opublikowała nowy materiał wideo, który został poświęcony analizie sukcesów i dalszych planów producenta. Mogłoby się wydawać, że to „papka marketingowa” - 17 minut nic nie wnoszącej dyskusji między pracownikami AMD. No nie do końca…

Warto tutaj zwrócić uwagę na słowa Michaela Clarka, a więc szefa inżynierów architektury CPU w AMD. Poinformował on, że już trwają prace nad generacją Zen 5 (w późniejszych przypisach podkreślono, że jest to wewnętrzna nazwa kodowa, która może jeszcze ulec zmianie).

Co z generacją Zen 4? No właśnie do końca nie wiadomo, ale spekuluje się o porzuceniu „czwórki” ze względu na rynek Azji Wschodniej, gdzie niesie negatywne skojarzenia (w większości dialektów języka chińskiego słowo cztery brzmi bardzo podobnie do słowa śmierć).

AMD Zen - plany

Czy informacje o pracach nad kolejną generacją procesorów powinny nas zaskakiwać? No właśnie nie do końca, bo projektowanie poszczególnych generacji procesorów zwykle trwa po kilka lat (możmy być pewni, że konkurencja też „myśli” o kilka generacji do przodu). Dla nas jest to raczej taka informacja, że producent uznał mikroarchitekturę Zen za udany projekt i planuje ją rozwijać dłużej niż pierwotnie zapowiadano. Warto bowiem zauważyć, że na procesory z generacji Zen 5 zapewne poczekamy do 2021 roku (o ile nie dłużej).

Źródło: AMD, Wikipedia

Komentarze

 • benutzer, #

  Gdyby nie to dziadowskie AMD, to za Pentium G byś płacił 999 PLN, i3 1499 PLN, i5 2499 PLN a i7 3999PLN. Nie rozumiem, czemu tak wielbisz w co drugim poście linuxa, który jest jakąś tam konkurencją dla Windowsa a jedziesz po AMD. Zdrowa konkurencja jeszcze nikomu nie zaszkodziła. Ty też na tym korzystasz, nawet jak nigdy w życiu nie kupisz AMD. Oczywiście Intel z glutem pod IHSem rządzi, ale gdyby nie Ryzeny to Janusze dalej by kupowali dwurdzeniowe i3 i czterordzeniowe i5 z rodziny Coffe Lake.

  A tak na marginesie po co ci wypasiony Intel, skoro jedziesz na śmigającym i potrzebującym mało zasobów Xubuntu?

 • Finear, #

  to jest troll

  raportuj i ignoruj

 • taki_jeden, #

  Widzę, że Ty też wierzysz w bajkę, że gdyby nie cudowne AMD to Intel nie zwiększyłby ilości rdzeni? Serio twierdzisz, że przy tak kosztownym R&D, planowanym na lata w przód, zmienili cokolwiek nagle, bo AMD? Jesteś śmieszny. Ale spoko, tkwij dalej w ułudzie.

 • r_e_s_e_t, #

  Przez 6 generacji sprzedawali przepakowane kotlety, a dopiero rok temu coś się ruszyło i pewnie spontanicznie przestawili się z dymania klientów na filantropię.

  Np. mobilne i7 od Ivy, aż do najnowszej generacji oferowały dokładnie to samo. 4c/8t, zegary do 4.0GHz(za 1000€) dla 1c turbo, i wydajność pomiędzy 7-8pkt w Cinebench R11.
  Pojawiła się konkurencja i nagle okazało się, że 6 rdzeni to żaden problem, wszystkie rdzenie potrafią tykać w 4,3GHz i to w cenie 550€.

 • rahl_r, #

  Dowody w postaci zastoju przez 5 generacji, do czasu premiery Ryzena mówią same za siebie.

 • Eyesofthesouth, #

  intel jakosc??? padłem ze smiechu

 • Eternal1, #

  ZEN2 był już "zamknięty" w 3Q 2017, od tego czasu trwają prace zespołu zajmującego się litografią. AMD na chwilę zrobili krok wstecz żeby poprawić ZEN2 pod kątem SpectreV1 na Linuxie oraz teoretycznego V2.

  Tak więc kolejne iteracje architektury opracowuje się ze sporym wyprzedzeniem, po zakończeniu kilkuletnich prac nad samą architekturą, praca zespołu od litografii to przynajmniej kolejny rok. Zatem trzeba planować i działać ze sporym wyprzedzeniem.

 • Gatts-25, #

  Nie wiem po co AMD tak się śpieszy no chyba ,że wiedzą jak mocne CPU będzie miał Samsung albo VIA bo INTEL w momencie premiery ZEN 2 może liczyć tylko na wierność swoich ziomali i korzystać z tego jak to robi APPLE.
  INTEL to teraz jaki chodzący KOGUT bez piór bo KURY mu wydziobały.W przyszłym roku pewnie jeszcze tak wolny będzie ,że nawet swojego kodu genetycznego nie przekaże.

 • Finear, #

  skąd wniosek że intel nie bedzie miał nic szybszego ?
  (opórcz oczywiscie fanbojowego wróżenia z fusów)

 • usuniety_c89fe1248fbe, #

  No właśnie brak wniosków, a tylko wałkowanie teorii, zapowiedzi i slajdów.

  Dla mnie nie ważny jest producent, tylko postęp i stały rozwój. Czy to będzie AMD czy Intel, dopuki spełniać będzie moje wymagania, doputy będę kupował jedno lub drugie.

  Co chwila fanboje AMD mówią o upadku Intela i druzgocących wydajnościowo procesorach, a w praktyce Intel dalej działa, a AMD tworzy dobre CPU, ale nadal mocno odstaje w wydajności na rdzeń.

  Z kolei fanboje Intela w kółko psioczą o słabych AMD i niskich udziałach w rynku, ale nikt nie zauważa, że przynajmniej coś na rynku dzięki temu drga i idzie na przód, a w wielowątkowości AMD jest przed Intelem.

  Dla mnie do moich zastosowań najlepszy jest Intel, ale dlaczego miałbym z tego powodu źle życzyć AMD? Ktoś zajmujący się streamowaniem czy obróbką grafiki często używa Intela do gry, a AMD do obróbki materiału i tak to po prostu działa, po co nam te pryszczate przepychanki?

 • benzene, #

  Intel ma w szufladzie co najmniej jedną architekturę wyprzedzającą Core. Bo tak to działa. Samochody dzisiaj prezentowane na wystawach są juz przestarzałe w biurach projektowych.

 • r_e_s_e_t, #

  A co ma robić wyprodukowany samochód w biurze projektowym? O.o

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap

Szanowny Czytelniku.

Aby dalej móc dostarczać Ci materiały redakcyjne i udostępniać nasze usługi, pozostając w zgodzie z zasadami RODO, potrzebujemy również zgody na ewentualne dopasowywanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności. Dowiedz się więcej.