17 stycznia 2019, Paweł Maziarz

Procesory Ryzen Threadripper ograniczone pod Windowsem - AMD już pracuje nad poprawką

Kategoria: Komputery Podzespoły Procesory, Tematyka: Procesory AMD Microsoft AMD Windows 10 AMD Ryzen Threadripper, Producenci: Microsoft AMD

Przygotowywana poprawka wprowadzi optymalizacje pod kątem topowych procesorów AMD, co pozwoli wykorzystać ich pełny potencjał.

Topowe procesory Ryzen Threadripper oferują świetną wydajność, ale system Windows często nie potrafi wykorzystać ich potencjału. Firma AMD wraz z Microsoftem pracują tutaj nad wdrożeniem odpowiedniej poprawki, która ma zwiększyć wydajność układów nawet o 70%.

Procesory Ryzen Threadripper korzystają z nietypowej budowy, w której zastosowano dwa lub cztery krzemowe jądra. Mamy zatem do czynienia z konstrukcją przypominającą platformę wieloprocesorową, gdzie domyślnie wykorzystywany jest lokalny dostęp do pamięci (NUMA), a część rdzeni nie ma bezpośredniego dostępu do pamięci. Dla porównania, w "standardowych" procesorach stosowany jest tryb rozproszony (UMA), gdzie każdy rdzeń ma równoprawny dostęp do całej pamięci.

AMD Ryzen Threadripper WX - budowa procesora
Budowa procesora AMD Ryzen Threadripper 2970WX/2990WX

Wprawdzie jeszcze nie mieliśmy okazji testować topowych, 24- i 32-rdzeniowych modeli Ryzen Threadripper WX, ale sporo redakcji odnotowało niepokojące spadki wydajności w przypadku platform działających pod systemem Windows (czasami modele te okazywały się gorsze od 12- czy 16-rdzeniowych jednostek Ryzen Threadripper). Co istotne, wydajność pod systemem Linux okazała się prawidłowa.

CorePrio

Szybko się okazało, że system Microsoftu nie potrafi wykorzystać pełnego potencjału tak rozbudowanych (i specyficznych) jednostek. Wendell w serwisu Level1Tech’s odkrył, że problem tkwi w jądrze systemu i pomógł opracować nową wersję narzędzia CorePrio, w której wprowadzono funkcję NUMA Disassociator – pozwala ona zoptymalizować pracę systemu i poprawić osiągi procesora (w niektórych przypadkach wydajność wzrosła nawet o 70%).

Jak informuje serwis AnandTech, firma AMD wspólnie z Microsoftem już pracują nad rozwiązaniem problemu i wdrożeniem odpowiedniej aktualizacji (Wendell miał być bardzo bliski odkrycia prawdziwego powodu takich anomalii). Producent nie ujawnił jednak szczegółów na temat terminu wydania poprawki.

Źródło: Level1Tech’s, AnandTech

Komentarze

 • musslik, #

  W sumie mnie to nie dziwi wcześniej nie było to potrzebne w segmencie domowych piecyków :)

 • xxx.514, #

  A taki Windows zachwalany... A tu proszę, kolejna wpadka. Co jeszcze zostanie odkryte w tym durszlaku?

 • Chiny_X, #

  Nigdy nigdzie nie przeczytałem nic pochlebnego o windows (chyba, że sponsorowane gówno).

 • Michał 06, #

  Bo windows 10 to przerost formy nad treścią ,i te kafelki dla małp oczy mi od tego krwawią :(
  dlatego posiadam 7 64 bit :)

 • pablo11, #

  Kafelki to raczej kwestia wersji mobilnych i to bardziej Windows 8, niż 10. W sumie Windows 10 jest trochę mniej składakiem niż Windows 8, ten to dopiero był. Da się go używać, ale nic więcej poza używaniem, bo jak się coś kombinuje, to on potrafi napsuć nerwów. Najlepsze są te zdublowane ustawienia sieci i dużo innych ustawień, które zostały poprzestawiane w nowe i stare menu.
  Felerem Windows 10 są automatyczne aktualizacje, które sporo osób denerwują. Bo człowiek nie lubi mieć na siłę wsadzanych ,,ulepszeń", które często go bardziej irytują, niż pomagają. Kuriozum jest już kompatybilność tego wszystkiego po aktualizacjach.

 • Dudi4Fr, #

  Za razem nie sądzę że programiści w Microsoftcie spodziewali się że Kowalski w ciągu 2 lat przejdzie z 4 na potencjalnie 32 rdzenie w domu.

  Teraz to dopiero bedzie ogień w dyrekcji Intela jak TR2 24-32c pokażą ile naprawdę drzemie w nich wydajności ciągle kosztując mniej niż 9980XE

 • Chiny_X, #

  Nie zdziwił bym się gdyby na intelach problem magicznie nie występował.

 • zakius, #

  ze względu na jednolitą strukturę nawet jeśli występowały pewne problemy z planowaniem to i tak się nie uruchamiał niedoskonały fragment kodu dedykowany złożonym systemom jak ten, EPYC jest bliższy systemowi z wieloma CPU niż z jednym wielordzeniowym

 • albi37, #

  Intel zupełnie inaczej zarządza pamięcią tzn, zarządza jak zarządzał i krótko mówiąc wszystkie rdzenie mają taki sam dostęp do każdego poziomu pamięci.
  W AMD rewolucją jest właśnie zaprojektowanie procesora pod wielowątkowość i zupełnie inaczej wygląda wykorzystywanie pamięci. MS nie brał tego pod uwagę, bo to nie jest usecase dla użytkowników jego systemu (choć widocznie zaczyna nim być).

  Intel nie ma tego problemu, bo ma starą architekturę gdzie pamięcią zarządza się tradycyjnie. Co ciekawe Intel programowo rozwiązuje porblemy wielowątkowości u siebie - żeby to działało, ale sprzętowe rozwiązania zawsze są lepsze od programowych.

 • pablo11, #

  Nie oszukujmy się. Microsoft celowo ogranicza systemy, by np. w zmieniających się dynamicznie maszynach sieciowych nie stosować starych systemów pod nowe maszyny. Podobnie jest z Windowsami.

 • Eternal1, #

  32 rdzenie (wątki) to już dumnie obsługiwał WindowsXP, a że miewał problemy już przy 2-ch...
  Jak to możliwe że darmowy Linux rozwijany przez entuzjastów poprawnie obsługuje najnowsze CPU, a Windows za którym stoją ogromne pieniądze się tak wstydliwie wykłada?

  GDY NIE WIADOMO O CO CHODZI, CHODZI O PIENIĄDZE.

  Po tym jak MS otrzymał sample inżynieryjne RYZEN w 3Q 2016 obiecali poprawki schedulera Win10 dla architektury ZEN. Po premierze RYZEN w marcu 2017 MS wycofał się z tych deklaracji POMIMO faktu że scheduler Win10 jest nieoptymalny dla ZEN bo szasta wątkami po rdzeniach jak głupi i niepotrzebnie obciąża InfinityFabric. To dlatego ZEN + Win7 był często szybszy w grach.

  A co teraz z ThreadRipper-ami? Smarowania Intela ciąg dalszy?

 • AmigaPPC, #

  Raczej nie, ale niewątpliwie Intel zrył Twój beret.

 • JanuszJestem, #

  Aha, czyli jak nie szerzę idiotycznych teorii spiskowych i w nie nie wierzę to znaczy, że mam zryty beret? Ok... tak bardzo mi wszystko jedno.

 • Eternal1, #

  Liźnij trochę historii Microsoftu i Intela, a zobaczysz że obie firmy maja dłuuugą historię wzajemnego smarowania i oszustw sięgającą co najmniej Windows98 (gdzie Intel płacił łapówki MS aby Win98 sztucznie uwalał wydajność na CPU AMD i VIA co się udało poprzez ciche pomijanie MMX w tych CPU).
  Za niektóre przekręty MS i Intel już byli skazani i płacili kary, a o ilu jeszcze nawet nie wiemy?

 • awesome1337, #

  ten kapelusz z foli chyba ci trochę za bardzo głowę ściska

 • Eternal1, #

  Edukacja się kłania, wpierw poznaj historię obu firm, ogarnij temat. Dopiero potem wydawaj oceny.

 • awesome1337, #

  ten kapelusz z foli chyba ci trochę za bardzo głowę ściska

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap

Psst... Chciałbyś przetestować naszą nową stronę? :)