25 maja 2017, Wojciech Kulik

AlphaGo 2:0 Ke Jie

Kategoria: Ciekawostki Nauka, Tematyka: Google sztuczna inteligencja DeepMind, Producenci: Google

Sztuczna inteligencja okazała się lepsza od ludzkiego umysłu w meczu w Go pomiędzy AlphaGo a Ke Jie.

Aktualizacja [25.05.2017]: Program AlphaGo wygrał drugi z trzech meczów z Ke Jie i został tym samym okrzyknięty najlepszym graczem Go na świecie. Tym razem przewaga sztucznej inteligencji była jeszcze większa niż poprzednio, nawet pomimo tego, że „przez pierwsze 100 ruchów [Ke Jie] był bliższy zwycięstwa niż ktokolwiek wcześniej”, jak skomentował Demis Hassabis z DeepMind

News [23.05.2017]: Jeszcze kilka miesięcy temu Ke Jie twierdził, że sztuczna inteligencja nie zdoła go pokonać. Gdy podstępem AlphaGo wygrało z nim przez Internet, Chińczyk postanowił jednak podjąć oficjalne wyzwanie. Mówiąc krótko: przegrał.

Nie ma mocnych na AlphaGo – program oparty na składnikach sztucznej inteligencji (a przede wszystkim: uczeniu maszynowym), opracowany przez zespół DeepMind, będący częścią firmy Google. Kolejni mistrzowie musieli uznawać jego wyższość i dziś dołączył do nich Ke Jie – aktualny numer jeden na świecie.

To nie tak, że AlphaGo zmiażdżyło mistrza – co to, to nie. Ke Jie nawet momentami prowadził, ale sztuczna inteligencja potrafiła odpowiednio reagować i zmieniać taktykę, by ostatecznie wyjść z pojedynku zwycięsko. Według pokonanego program „wykonał wiele eleganckich ruchów” i przyznał on, że jest pewny, że z czasem AlphaGo stanie się jeszcze lepszy.

Dodajmy, że bitwa została wygrana przez AlphaGo, ale wojna trwa. Już w czwartek odbędzie się drugi mecz, a finał został zaplanowany na sobotę. Jeśli te dwa mecze także padną łupem sztucznej inteligencji, oficjalnie będzie można uznać, że nie ma obecnie człowieka, który byłby od niej lepszy w Go.

Źródło: Engadget. Foto: DeepMind

Komentarze

 • drcocaina, #

  Smutna prawda ale za chwilę to komputer "lekarz" stwierdzi czy jestem inteligentem czy imbecylem.

 • Michał97, #

  a wystarczy wprowadzić do niego wirusa i wszyscy będą imbecylami :)

 • Michał 06, #

  i wystarczy wirus i wszyscy będą imbecylami :)

 • Michał97, #

  a wystarczy wprowadzić do niego wirusa i wszyscy będą imbecylami :)

 • rlistek, #

  Ja tam dalej czekam na zapowiedzianą rok temu na Blizzconie sztuczną inteligencję googla do StarCrafta 2. To mogą być ciekawe mecze.

 • sebmania, #

  Ciekawe jaki APM by posiadała.

 • Pogromca blacharni Pro, #

  Ależ tam musiały emocje panować.

  ''...sztuczna inteligencja potrafiła odpowiednio reagować i zmieniać taktykę...''

  Myślicie, że w tym momencie maszyna była ''świadoma''? Tak jak Cameron z Kronik Sary Connor?

 • Sweew, #

  Zdecydowanie bardzo świadoma, nawet śmiem powiedzieć bardziej niż ty, ze piszesz takie głupoty xD

 • Pogromca blacharni Pro, #

  Matko Boska Czestochowska...

  Gdzie Ciebie uczyli jezyka polskiego i budowy zdan?

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap

Szanowny Czytelniku.

Aby dalej móc dostarczać Ci materiały redakcyjne i udostępniać nasze usługi, pozostając w zgodzie z zasadami RODO, potrzebujemy również zgody na ewentualne dopasowywanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności. Dowiedz się więcej.