10 stycznia 2018, Wojciech Kulik

Ten robot posprząta i przyniesie ci piwo

Kategoria: Ciekawostki, Tematyka: roboty i cyborgi CES 2018

W czasach, gdy w maszynach często widzi się zagrożenie, Aeolus to przykład robota, który ma szanse stać się najlepszym przyjacielem człowieka.

Inżynierowie chwalą się, że ich roboty potrafią biegać po lesie i się nie przewrócić, robić salta w tył czy dźwigać kilkukilogramowe skrzynki… ale jeśli jakiś robot ma kiedyś osiągnąć ogromny sukces, to właśni taki jak Aeolus – taki, który przyniesie swojemu właścicielowi napój z lodówki, posprząta za niego mieszkanie i pomoże znaleźć klucze.

Zaprezentowany podczas targów CES 2018 robot Aeolus ma być w stanie poradzić sobie w tych wszystkich zadaniach. Ma bowiem „oczy”, dzięki którym widzi swoje otoczenie oraz „mózg”, który pozwala mu rozumieć, co tak naprawdę widzi. Niemniej ważne jest to, że potrafi zapamiętywać obiekty, a następnie je odnajdywać (gdy jakimś sposobem się zgubią).

Aeolus robot

Gabarytowo zbliżony do 12-letniego dziecka Aeolus ma też dłonie zdolne do chwytania i przenoszenia przedmiotów – to dzięki nim może dostarczyć schłodzony napój wprost w ręce właściciela, odnieść rzeczy na ich miejsca, albo też złapać za odkurzacz i zrobić z niego użytek. Jeśli będziemy mieli ochotę, nasz osadzony na kółkach mechaniczny przyjaciel pomoże nam nawet z krzesłem. 

Robot (choć nie do końca wiadomo w jak zaawansowanej formie) zadebiutować ma jeszcze w tym roku. Dokładna cena nie została ujawniona, ale Paul Miller z serwisu The Verge (którego film możecie obejrzeć poniżej) dowiedział się, że nie będzie ona przekraczała 20 tysięcy dolarów. Wciąż sporo, ale nie ma tragedii…

Źródło: AeolusBot, The Verge. Foto: Aeolus Robotics

Komentarze

  • krzychopata, #

    Fajnie! Dawać mi go do chałupy! Robot który będzie nosił mi browce jest moim ziomalem!!!

  • havook, #

    Fajny ten robot, szkoda, że sam nie pije... :D

  • Zircon1987, #

    Taniej wyjdzie kupić kobietę.

  • mesjan, #

    Chyba w Nigerii.

  • Silver, #

    Za to full service .... i AIDS.

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap

Szanowny Czytelniku.

Aby dalej móc dostarczać Ci materiały redakcyjne i udostępniać nasze usługi, pozostając w zgodzie z zasadami RODO, potrzebujemy również zgody na ewentualne dopasowywanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności. Dowiedz się więcej.