12 stycznia 2018, Wojciech Kulik

Na „99,9%” zniknie abonament RTV, ale…

Kategoria: RTV Ciekawostki, Tematyka: Na Topie

...wcale nie oznacza to, że media narodowe nie będą opłacane z pieniędzy podatników. Tyle tylko, że ci ostatni nie będą mieć nad tym kontroli.

Wiele było prób i propozycji dotyczących zmiany abonamentu radiowo-telewizyjnego na nowszy, bardziej skuteczny system poboru pieniędzy dla mediów narodowych. Żadna z nich – z tego lub innego powodu – nie  została zrealizowana i wygląda na to, że ostatecznie ta opłata za telewizor i radio zniknie całkowicie. Przynajmniej w pewnym sensie.

Jak poinformował Krzysztof Czabański pełniący funkcję przewodniczącego Rady Mediów Narodowych, na 99,9 proc. abonament radiowo-telewizyjny zostanie zniesiony. Zamiast niego pojawi się dotacja budżetowa – krótko mówiąc: to wciąż podatnicy będą opłacać działalność narodowej telewizji czy Polskiego Radia, ale nie będą oni musieli wykonywać żadnych przelewów na ten cel.

Według Czabańskiego konieczne jest solidne i stabilne finansowanie mediów narodowych, czyli takie, które nie będzie uzależnione od „łaskawości” (to nie słowa przewodniczącego) Polaków. Konkretnie proponuje on kwotę od 2,5 do 3 miliardów złotych rocznie z budżetu. To naprawdę dużo, szczególnie gdy weźmie się pod uwagę fakt, że w 2016 roku z abonamentu RTV uzyskano… 750 milionów.

Nowe przepisy mogą zacząć obowiązywać już w 2019 roku. Na razie aktualny jest obowiązek opłacania abonamentu RTV, który w 2018 roku wynosi 7 zł miesięcznie za radio lub 22,70 zł za telewizor (i radio). Płacąc z góry za dwa miesiące, kwartał, pół roku czy rok można oszczędzić, nie płacąc w ogóle zaś można otrzymać karę – najczęściej w wysokości kilkuset złotych.

Źródło: Wirtualnemedia, inf. własna. Ilustracja: Kidaha/Pixabay (CC0)

Komentarze

 • Finear, #

  więcej kasy na propagandę?

 • KENJI512, #

  "Według Czabańskiego konieczne jest solidne i stabilne finansowanie mediów narodowych"

  Przeczytałem "czelabińskiego"

  w sumie to by się zgadzało, pomysł jakiś taki napromieniowany, nierealny

 • lwses, #

  Albo wszyscy płacimy albo nikt na chwilę obecną jedna połowa płaci a druga nie płaci i kto kogo okrada.Z drugiej strony nic w tej je....ej tv nie ma ciekawego.

 • Finear, #

  to niech nikt nie płaci?

  czemu mam w ogolę opłacać cos czego nie oglądam?

 • hjgvcygv, #

  Oni okradają... większość nie chce tego czegoś oglądać, ale "muszą" mieć dostęp, więc potencjalnie "oglądają". Większość by się ucieszyła, gdyby mogli się tego pozbyć z pakietu i w zamiast nie płacić tego haraczu...

 • coldfusion, #

  Odbiornik posiadam, oglądam tylko netflixa. Czemu mam płacić abonament?
  To jest chyba niesprawiedliwość, że mimo nie oglądania tv mam płacić jakąś daninę na tubę propagandową.

 • DreamerDream, #

  Bo tu nie chodzi o to, czy oglądasz, czy nie, ale czy masz samą możliwość.


  To taka sama sytuacja jak w przypadku obliczania strat przez piractwo. Nie jest rozpatrywane, kto faktycznie by kupił ściągniętą rzecz. Nikt przecież nie piszę coś w rodzaju ściągnięto 5 milionów razy, firma szacuje straty = 100 tysięcy razy cena tego czegoś (bo oszacowano, że faktycznie 100 tyś z tego 5m by kupiło). Zamiast tego mamy ściągnięto 5 milionów razy, więc 5m*cena tego czegoś.

  Nie jest ważne, czy oglądasz tv czy słuchasz radia. Masz teoretycznie taką możliwość posiadając urządzenie, więc automatycznie uważają, że oglądasz.

 • pablo11, #

  Przepisy odnośnie abonamentu radiowego są śmieszne. 99% ludzi ma odbiorniki radiowe w komórkach, z których nie korzysta. Podobnie w autach.
  weźmy pod uwagę przeciętną firmę. Ma powiedzmy 5aut w których ma 5 odbiorników i 20 komórek służbowych. Ma zapłacić za to 175zł miesięcznie. Pytanie tylko ile musi płacić Media Markt czy Saturn za swoje odbiorniki ?? Pasowałoby zgłosić ich za nie opłacanie abonamentu. Tam niekiedy stoi po 20 podłączonych telewizorów już nie mówię o tych które stoją na zapleczu. I co maja płacić 400zł za odbiorniki które nie wyświetlają telewizji publicznej, tylko reklamę producenta ?? Nie mówiąc o telefonach na wystawie...
  Nie mówiąc o firmach gdzie telewizory są podłączone do rejestratorów i używane w formie monitorów dla ochrony w sklepach.

 • rasiaknorris1, #

  Powinni określić możliwość jako podłączenie do anteny zbiorczej lub satelity :) ja nie mam nic. Tylko tv do konsoli. Jedyne informacje to mam z neta i to jak mam na niego czas.

  Płacąc za samą możliwość to powinni wrzuci podatek od ruchania :) możesz bo masz penisa to płać daninę.

  Znowu ta polityka.

 • bartekmustach, #

  "Nie jest ważne, czy oglądasz tv czy słuchasz radia. Masz teoretycznie taką możliwość posiadając urządzenie, więc automatycznie uważają, że oglądasz."

  To tak jakbym miał widły w szopie i w związku z tym mam lecieć i przekopać obcemu gościowi pole, bo przecież teoretycznie mam taką możliwość.

  Nie interesuje mnie to i tyle. Oglądam, słucham - płacę, nie oglądam, nie słucham - nie płacę. Prosta zasada.

 • xMhLx, #

  2018 rok, a ludzie nadal ten podatek utożsamiają z abonamentem za wykupywane usługi...

 • Snack3rS7PL, #

  Jest wiele takich kwestii, ale jakoś na nie uwagi nie zwracasz prawda?

 • Misza102, #

  jak Cie stać na netlixa to i z abonamentu pare zł NIE ROBCIE BULU DUPY! zaraz zmnie zminusują ;-)

 • DreamerDream, #

  Trwonią kasę jak chcą (choćby patrząc na ostatniego sylwestra) i chcą kosmicznej sumy z budżetu? To dobrze nie może się skończyć. Poza tym mnie to ciekawi. Polsat i tvn jakoś dają radę, czemu tvp nie? Za dużo mają programów (nie wszystkie się zwracają finansowo), czy co? Bo reklamy też mają, może nie w takich ilościach, ale też coś przecież od nich dostają.

 • chotnik2, #

  Chca brac kase, bo moga. Tyle w temacie. Nie ma tu zadnego innego celu.

 • rbialo, #

  A Twoim zdaniem ten "budżet" to skąd ma pieniądze?

 • usuniety_b274873f01f4, #

  "media narodowe nie będą opłacane z pieniędzy podatników. Tyle tylko, że ci ostatni nie będą mieć nad tym kontroli"
  A teraz mają?

 • pablo11, #

  A nie ?? Jak nie zgłosisz odbiornika, nie płacisz. A jak zostaniesz przyłapany, to i tak Ci się to bardziej opłaca. bo płacisz tylko za jakiś okres karę. Jak zgłosisz to musisz płacić. Inaczej przyjdzie komornik.
  Kontrolerami odbiorników RTV są np. pracownicy poczty. Przy czym oni się tym nie zajmują. Bo nikt im za to nie zapłaci. A nie dość, że nie zapłaci, to ich skuteczność jest znikoma. Bo nie masz obowiązku wpuścić ich na kontrolę. Obowiązek wpuścić masz tylko policję z nakazem przeszukania. Ale oni się takimi głupotami nie zajmują... A więc koło się zamyka.

 • eltra, #

  ehhe przyjdzie komornik :D to będzie dziwna sprawa jak np zabierze telewizor dowód zbrodni i co tak można ? i wtedy nastąpi implozja i komornicy zostaną podzieleni przez 0 :P ? Ale potem możemy być pewni ok zabrał telewizor czyli nie ma podstaw do płacenia abonamentu :P

 • usuniety_b274873f01f4, #

  TVP zarządza polityk (z wyrokami za kłamstwa), który doprowadził firmę na skraj bankructwa. W normalnym kraju już by siedział w więzieniu. W państwie rządzonym przez PiS dostaje dodatkowe 2 mld a teraz jeszcze zapewnią mu 3 mld rocznie na propagandę zgodną z linią partii rządzącej... A w międzyczasie zmniejszono budżet na Służbę Zdrowia, zabrano także 50 mln z budżetu na darmowe leki.

 • pablo11, #

  Oj tam oj tam Kurski jest tylko prezesem. Od prezesa nie wymaga się braku wyroku.
  Pamiętajmy że w rządzie PIS jest Kamiński, który jest ministrem od służb specjalnych (bez teki, ale zajmuje sie nimi). Który miał zarzuty i proces, ale przed uprawomocnieniem wyroku 3 lat pozbawienia wolności za przekraczanie swoich praw, prezydent go uniewinnił (później sąd apelacyjny na podstawie decyzji prezydenta). W sumie w maju powinien wyjść z więzienia dopiero, a nie byc ministrem od 3 lat...
  Zresztą to nie jedyne jego przewinienie. Wcześniej miał już zarzuty dotyczące sfałszowania dokumentów na temat Afery gruntowej. I taki człowiek któremu udowodniono przynajmniej jednokrotnie przekroczenie swoich uprawnień/oszustwo, zarządza służbami specjalnymi. Gdzie na tym stanowisku jest duze ryzyko przekraczania uprawnień.
  Jak widać wyłudzanie publicznych pieniędzy oraz oszustwa na korzyść swojej partii popłacają.

 • krzysiek131, #

  Co do Kamińskiego, to został uniewinniony w pierwszej instancji, a później sędzia drugiej instancji wydał wyrok skazujący (marzec 2015). Jednak przez kilka miesięcy sędzia nie podawał uzasadnienia wyroku, co zgodnie z prawem uniemożliwia złożenie odwołania. Uzasadnienie sędzia podał w środku kampanii wyborczej, czym jeszcze podgrzał atmosferę i uniemożliwił Kamińskiemu pełnienie służby państwowej, bez względu na to czy rzeczywiście był winny czy nie. Tym samym również sędzia uniemożliwił odwołanie i wydanie ostatecznego wyroku w kolejnej instancji.
  Odpowiedz sobie sam na pytanie kto tu jest winny.
  Bardzo łatwo jest ferować takie opinie jak twoja, ale tylko jeśli nie zna się wszystkich informacji.

 • pablo11, #

  Tak poza działalnością sądu, który może i zadziałał źle. Czy Kamińskiego to uniewinnia w przypadku drugiego przestępstwa ?? Wyłudzenie kilometrów było jawną kradzieżą publicznych pieniędzy. Niektórzy, jak np. Hoffmann otrzymali za to karę w postaci wydalenia z partii i pozbawienia stanowiska. Co dostał Kamiński ?? Dostał stanowisko ministra... To zastanawiające... Szczególnie w okolicznościach, w których mógł mieć haka na połowę PISu jako, że zajmował się dużą ilością brudów przy CBA już we wcześniejszych latach.

 • shadowman333, #

  Człowiek, żeby zarobić pieniądze musi pracować i płacić podatki a taka firma może sobie kraść w biały dzień. Brak słów...

 • 3ndriu, #

  Wszyscy byli przeciw abonamentowi, to teraz mamy. Pięknie q... pięknie.

 • AkaRyupl, #

  Byłoby dobrze - może w końcu przestaną psuć system. Niedawno mój ojciec dostał wezwanie do zapłaty abonamentu, który był opłacony terminowo (list w listopadzie, a abonament z kwietnia), moja babcia, która ma 77 lat została wezwana do opłacenia abonamentu (choć ze względu na wiek jest już w grupie, która nie musi płacić) - widocznie próbują już oszukiwać ludzi, by jakiś grosz wyłudzić od obywatela.

 • klimekop6, #

  Ręce opadają.. gdybym miał powiedzieć w dwóch zdaniach z czym mi się to kojarzy (jak i kierunek w którym to zmierza)

  - czy się stoi czy się leży, dwa tysiące się należy

  - wszystkim równo wszystkim gów**

  Jedni są fanami filmów typu powrót do przeszłości a inni bezpośrednio do niej wracają. Socjalizm zapukał nam do drzwi a my go wpuściliśmy.

  500+, mieszkanie+, trybunał konstytucyjny, sądy, telewizja publiczna (tuba propagandowa), zmiana ordynacji wyborczej do wyborów samorządowych, wywaleni najbardziej doświadczeni generałowie wojska polskiego, Misiewicze, Krystyny, miesięcznice itd

  Urodzić się w Polsce->zakochać się w Polsce->znienawidzić Polskę

  Czas stąd wyjechać póki jeszcze granice otwarte.

 • lwses, #

  Gdzie pojedziesz ? do muzułmanów.

 • marcin1ja1, #

  Co tak straszysz muzułmanami. PISKomunistą jesteś. Żaden imigrant zarobkowy z Afryki nie będzie chciał wylądować w Polsce. Oni nie uciekają przed wojną tylko lgną do lewackiej części Europy aby żyć na zasiłku.

  Inna sprawa to uchodźcy z Syrii, którzy uciekają z całymi rodzinami przed wojną. Oni dla bezpieczeństwa swojej rodziny będą w stanie zasymilować się z europejską społecznością.

 • Fiona, #

  Ale ty mądry ..... wow.

  A Pomyśl Polska przyjmuje milion kolorowych, ci uciekają do niemiec. A parlament UE wprowadza prawo iż państwo w którym emigrant się zalegalizował płaci jego socjal, nie ważne gdzie ten osiądzie... ( w ramach wolności zamieszkania)

  I co mądraliński zatkało ???

 • Argetlam1xx, #

  Kara za niepłacenie... - mogą mnie cmoknąć w 4 litery z tym abonamentem za TV i radio !!! - Nie dam dobrowolnie ani grosza na te gówno warte, kłamliwe media! POLITYCY BANDYCI - SRAM NA WAS !!!! PRZYJDZIE DZIEŃ SĄDU ZA WASZE ZBRODNIE I NIE BĘDZIE LITOŚCI DLA WAS, WY ZDRADZIECKIE SZMATY, TAK JAK WY NIE MA LITOŚCI NA OKRADANIE POLAKÓW!!!

 • KMyL13, #

  1) Jeżeli ktoś ma jakąś kablówkę, typu Cyfrowy Polsat, czy NC+, to niech sobie zażądają potrącania opłaty od tych sieci: przecież kanały TVP tam są. No to niech sprawę załatwią tam.

  Ciekawe czemu tak się nie da?

  2) Jeżeli powyższa opcja jest za trudna- zakodować kanały TVP i kto chce oglądać, niech płaci. I tyle- kto będzie chciał, to zapłaci, kto nie, to nie.

  Aaaaaaale- tu jest ta zasada zrzutki, prawda, "telewizji narodowej", także jest spore prawdopodobieństwo, że sporo osób by NIE ZAPŁACIŁO, także lepiej drzeć kasę tak, jak teraz, czyli przymusowo i jak najwięcej... I kręcić propagandę...

 • AkaRyupl, #

  Ale kablówki, sieci płacą (i to nie mało) za kanały TVP. Tylko TVP zawsze mało.

 • Fiona, #

  Jako Obywatelka tego pięknego kraju.

  OK. abonament z naszych podatków, super ślicznie ładnie.

  Tylko w TVP będzie nadal Bizancjum, będą rządzić klany. Kasa będzie milionami płynąć do zaprzyjaźnionych.

  Jednym słowem syf jak był tak będzie, tylko ci którzy dzisiaj robią na tym miliony spać będą spokojnie bo rzeka z kasą będzie płynąć...... Z mocą ustawy LOL

  Ludzie w każdym normalnym kraju najpierw się robi remont i to generalny, a później wnosi meble...

  Czyli najpierw porządki w TVP później pieniądze. A i po porządkach okazałoby się iż potrzeba połowa tej kasy...
  Ale póki tvp jest tylko przybudówką do rządzących (nie ważne PO, PIS) nikt tego nie ruszy....

  BBC PL nie będzie...

 • wojciechu15, #

  Z dwojga złego lepiej w tę stronę. Skoro i tak kasę biorą, to niech biorą od wszystkich, a nie od 10% osób które dało się wpisać do bazy, a reszta udaje, że nie ma telewizora. 90% Polaków nie chodzi do teatru, a jakoś nikt nie płacze, że są finansowane z podatków.

  Inna sprawa, że media publiczne zawsze były i będą tubą propagandową i studnią bez dna do wrzucania pieniędzy więc najlepiej byłoby w ogóle przestać to finansować, ale to akurat jest nierealne, więc dobrze, że chociaż małymi kroczkami w lepszą stronę. Pomijając to, że skoro zeszłoroczne wpływy z abonamentu były na poziomie poniżej miliarda, to przyznanie więcej niż półtora będzie kolejnym przykładem złodziejstwa.

 • KMyL13, #

  Polacy tak zabiegani i zapracowani, że nie dość, że nie wiedzą jak ich władza dyma, to też np. nie wiedzą co się na ogól dzieje w takich teatrach.

  Ale jak pokażą jakieś szambo intelektualne pokroju niesławnej "Klątwy", to zaraz się pojawia oburzenie i głosy (bliźniacze mojemu), że jak chcą sobie coś takiego pokazywać, to niech pokazują, ale niech nie pobierają dotacji/subwencji, bo ja swoich pieniędzy na taką nędzę nie mam zamiaru przekazywać...

 • wojciechu15, #

  Teatry to jedno, a sylwestry, dni miasta i inne szopki za setki tysięcy złotych z występami lokalnych gwiazdek po 50k zł za 30 minut są jeszcze lepsze. Oczywiście wstęp wolny, bo miasto sponsoruje z budżetu na kulturę.

 • kkastr, #

  To już lepiej zostawić ten abonament. Bo przynajmniej ludzie wiedzą, że płacą, wiedzą ile płacą i jak często. A tak to będzie jak z "darmową" edukacją, służbą zdrowia czy komunikacją miejską. Wszyscy są przekonani, że ich nie stać mimo, że za wszystko płacą z własnej kieszeni. Niestety robią to przez pośrednika, więc w efekcie głowy mają pełne złudzeń, a kieszenie wydrenowane bardziej niż gdyby sami płacili.

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap

Szanowny Czytelniku.

Aby dalej móc dostarczać Ci materiały redakcyjne i udostępniać nasze usługi, pozostając w zgodzie z zasadami RODO, potrzebujemy również zgody na ewentualne dopasowywanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności. Dowiedz się więcej.